Wednesday, 10 October 2018 15:40

ÖZÇINAR ODTÜ ÖĞRENCİLERİNE GÜZELYURT’UN İMAR PLANINI ANLATTI

ÖZÇINAR ODTÜ ÖĞRENCİLERİNE GÜZELYURT’UN İMAR PLANINI ANLATTI

Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar bugün ODTÜ Kuzey Kampüsü’nde Güzelyurt-Lefke araştırma ve planlama gezisi için ülkemize gelen ODTÜ Ankara Yerleşkesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü 2. Sınıf öğrencilerine Güzelyurt’un imar durumu ve Güzelyurt Belediyesi’nin yaptığı projeleri anlatan bir sunum gerçekleştirdi.

Öğrencilere Güzelyurt’taki imar planını anlatan Özçınar, Güzelyurt Belediyesi’nin imar açısından bölgeyi büyük oranda kontrol ettiklerine vurgu yaptı.

Altyapısı olmayan bölgelerin yerleşime açılmasında büyük sıkıntılar yaşandığını yol, su ve kaldırım gibi hizmetlerin götürülmesinde gecikme olduğu gibi maliyetinin çok yüksek olduğunu söyledi.  Gençlere alt yapı olmadan arsa dağıtılmaması gerektiğini savunan Özçınar, imar sürecinin daha planlı ilerleyebilmesi için öngördüğü fikirleri öğrencilerle paylaştı.

ALT YAPIDA BÜYÜK MESAFELER KAYDETTİK

1974 sonrası kaldırımı ve alt yapısı olmayan bir bölge olan Güzelyurt’ta Belediye olarak birçok yatırım yapıldığını kaydeden Özçınar, yağmur suyu-drenaj ve su şebekesinin %90’nın yenilendiğini 2012 yılında kanalizasyon projesinin hayata geçtiğini anlattı.

2018-2022 dönemini kapsayan projeleri de anlatan Özçınar, Kanalizasyon suyunun tarımda kullanılmasına yönelik gerçekleşecek projeyle 800 dönüm tarım alanının sulanacağını belirten Özçınar, yine yapımı etaplar halinde devam eden Kent Park, yeni Açık Pazar, yeni Belediye Bina Yapımı gibi projelerin devam ettiğini söyledi. Özçınar, gerçekleşmesini en çok istediği projelerden bir olan Yayla Sahil Düzenleme Projesi için gerekli müracaatların yapıldığını belirtti. Sunum,  öğrencilerin sorularının Belediye Başkanı tarafından yanıtlanması sonrası sona erdi.

63 öğrenci, 9 öğretim üyesinden oluşan ODTÜ Ankara yerleşkesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü daha sonra Güzelyurt Festival Alanı, Amfi Tiyatro, Kent Park, Açık Pazar, AKM, Güzelyurt Arkeoloji Müzesi, Kitap Kafe ve Kültür Merkezi’ni yerinde görerek incelemelerde bulundular.

Read 545 times

sikayet

dergi

newspaper


Kıbrıs Tüp Bebeğim

Erbatu Estate

İnce Estate