Cuma, 17 Kasım 2017 10:47

Özçınar Bölgedeki Zeytinyağı Fabrikalarını Ziyaret Etti

Güzelyurt Belediye Başkanı dün sabah bölgedeki zeytinyağı fabrikalarını ziyaret ederek, üretim, satış, ve zeytinin dış piyasadaki yeri ile ilgili fabrika direktörlerinden bilgi aldı. Özçınar, zeytinyağı çıkarma yöntemlerini yerinde inceledi.

Aydın Zeytinyağı Fabrikası

Özçınar ilk olarak Aydın Zeytinyağı Fabrikasını ziyaret etti. Aydın Zeytinyağı Fabrikası Direktör Durmuş Aydın ülkemizdeki zeytin ve zeytinyağı üretimi ile ilgili ekonomik gelişmeleri değerlendirdi.

Aydın 2010 yılından itibaren zeytinyağı ithalatının yasaklanmasıyla Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ndeki zeytinyağı fabrikalarının kurumsallaşması ve ambalajlama konusunda yetkin hale gelmesine imkan sağlandığına dikkat çekti.

Ayrıca Kıbrıs’ta zeytincilik sektörü gelişmesine de etken olduğunu da belirten Aydın, dünya piyasasına teşvik için düşük faizli kredi verilmesini önerdi.

Durmuş Aydın, şişelenmeye müsait olmayan kusurlu yağların sabun yapımında değerlendirildiğini de sözlerine ekledi.

Kalkanlı Zeytinyağı Fabrikası

Özçınar daha sonra Güzelyurt’ta faaliyet gösteren Kalkanlı Zeytinyağı Fabrikasını ziyaret etti. Fabrika Direktörü Ahmet Bahçıvan fabrikada zeytinlerin hem geleneksel taş değirmeni yani soğuk sıkım denilen yöntemle hem de makine ile çıkarıldığını anlatarak, halkın taş değirmenle sıkımı tercih ettiğini söyledi. Soğuk sıkımın modern şekilde gerçekleştirildiğini belirten Bahçıvan,  bu yöntemle daha kaliteli bir yağ çıktığını vurguladı. Rekoltenin geçen yıla oranla bu yıl artış gösterdiğine işaret eden Ahmet Bahçıvan adanın her yerinden halkın yağ çıkarmaya geldiğini söyledi.

Okunma 925 defa

sikayet

dergi

gazete