Çarşamba, 23 May 2018 13:37

KEÇİÖREN’DE YAVRUVATAN’A BÜYÜK İLGİ

Güzelyurt Belediyesi, Keçiören Belediyesi tarafından bu yıl 9.’su düzenlenen Uluslararası Ramazan Etkinlikleri kapsamında Kıbrıs Gecesi düzenledi. Etkinlikte KKTC coşkusu yaşanırken, Keçiörenli'lerin yavru vatana ilgisi büyük oldu. 

KKTC ve Konya Kültür Evlerinin açıldığı ve Kalaba Kent Meydanı'nda düzenlenen geceye ev sahibi olan Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak'ın yanı sıra, KKTC Büyükelçisi Fazıl Can Korkut,  Kıbrıs Türk Kültür Derneği Genel Başkanı Emekli Büyükelçi Dr. Ahmet Zeki Bulunç,  Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, Eğitim Ataşesi Rauf Ataöv, Konya Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı Başkanı Hakkı Teke, Meclis Üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

MUSTAFA AK

Mevlana'nın şehri Konya ile KKTC'nin Keçiören'de buluştuğunu belirten Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, "Bir tarafta Konya, bir tarafta Kıbrıs... Anadolu’nun güzellikleri bir tarafta,  sınırları aşan coğrafyamızın güzellikleri diğer tarafta...  Dünyanın evi Keçiören'de Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nden gelen kardeşlerimizi ağırlıyoruz. Yavru vatandan gelen Güzelyurt Belediyesi bizim kardeş belediyemiz… Bu gece Kıbrıs'ın güzelliklerini sergileyen fotoğrafları ve yöresel yemeklerinin yanı sıra kültürel gösterilerini de yakından görme ve tanıma fırsatı yakaladık. " diye konuşurken Güzelyurt’ta Keçiören Kültür Evini açtıklarını da hatırlattı.

BÜYÜKELÇİ “TÜRKİYE GÜÇLÜYSE KKTC DE GÜÇLÜ”

KKTC Ankara Büyükelçisi Fazıl Can Korkut da rahmet ve bereket ayı Ramazan’da Keçiören’de olmaktan memnun olduğunu ifade ettiği konuşmasında, "Irak, Suriye ve Filistin’de kan ve gözyaşı var, orada yaşayanlar can güvenliğinden yoksunlar. Türkiye ne kadar güçlüyse KKTC de o kadar güçlüdür. Ne mutlu bize ki her zaman, her koşulda bizi destekleyen bir ana vatanımız var.” ifadelerini kullandı.  

ÖZÇINAR

KKTC Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar da Kıbrıs Barış Harekâtı sonrası ana vatan Türkiye’nin gösterdiği ilginin yerel yönetim anlamında da giderek geliştiğine vurgu yaparak, “Güçlü Türkiye ile birlikte Kıbrıs kendi ayakları üzerinde duracaktır.” dedi.

KIBRIS LEZZETLERİ ŞANSLI İSİMLERİN OLDU

Arif Edizer ve orkestrası ile folklor ekibinin sahne aldığı gecede izleyiciler de şarkılar söylenirken ellerindeki Kıbrıs ve Türk bayraklarını salladılar. “Ankara’nın Bağları”, “Ben Yoruldum Hayat”, “Var Gibi Gibi” Türkçe şarkıların yanı sıra “Mağusa Limanı”, “Diliriga” gibi Kıbrıs şarkılarını da seslendiren Arif Edizer büyük alkış alırken, izleyenler de hareketli şarkılarda yerinde durmakta zorlandı.  Ayrıca protokol üyelerinin yaptığı çekilişte 10 şanslı vatandaş, içinde Kıbrıs kahvesi, Kıbrıs lezzetleri ve kahve makinasının yer aldığı sandıkların sahibi oldu.

Kıbrıs Gecesi'nde vatandaşlara Kıbrıs kahvesi, Herse, Hellim, Pastelli, İçi Dolu gibi Kıbrıs’a özel lezzetler ikram edildi. Programın sonunda protokol heyeti arası hediyeleşme merasimi sonrası toplu hatıra fotoğrafı çekimi gerçekleşti.

Okunma 828 defa

sikayet

dergi

gazete


Kıbrıs Tüp Bebeğim

Erbatu Estate

İnce Estate