Hata
  • JFile: :read: Dosya açılamıyor: https://www.gorunum.net/administrator/hava.xml
  • XML dosyasının yüklenmesi başarısız.
Cumartesi, 09 Mart 2019 12:04

ÖZÇINAR 9 MART BAF DİRENİŞİ ANMA TÖRENİNE KATILDI

Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar bugün saat 10.00’da Baf Şehitleri Anıtı Önü’nde düzenlenen “9 Mart Baf Direnişi ve Şehitleri Anma” gününe katıldı.

Tören saat 10.00’da protokol sırasına göre çelenklerin konmasıyla başladı. Saygı duruşu, saygı atışı ve istiklal marşı eşliğinde bayraklar göndere çekildi.

Gazi Baf Dayanışma Derneği Temsilcisi Türkay Tokel törende, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaparak, 9 Mart’ın takvim yapraklarında herhangi bir gün olmadığını, 9 Mart’ın bir avuç Baflı’nın Rum ve Yunan kuvvetlerine karşı verdiği direnişin adı olduğunu vurguladı.  

Rumlara teslim olmadıklarını ve direndiklerini anlatan Tokel, Anavatan Türkiye’nin Kıbrıs’a müdahale edecek haberleriyle mücadelelerinin yeni bir ruh kazandığını, yüzlerce kayıp vererek, özgürlüğe kavuştuklarına dikkat çekti. Baf Direnişi’nin önemini konuşmasında dile getiren Tokel, bugün yine direnmeye devam ederek “bizi devletsiz bırakamayacaklar, tekrar göçmen yapamayacaklar” dedi.

Törende ikinci konuşmayı Baf Türk Birliği adına Cenk Dökmen gerçekleştirdi. Dökmen geleceğe güvenle bakabilmek için tarihi iyi bilmek gerektiğini kaydederek, Baf Direnişi’nin unutulmayacağını ve unutturmayacaklarını vurguladı.

Tören,  TMT Mücahitler Derneği adına Emekli Mücahit Komutanı Ali Volkan, “Gazi Baf Direnişi”, Güzelyurt Türk Maarif Koleji öğrencisi Birge Gavani “Baf Mücahidinin Sesi” adlı şiiri okumalarının ardından sona erdi.

Okunma 536 defa

sikayet

dergi

gazete